W Opatowie uczczono 75 rocznicę likwidacji przez niemieckich okupantów getta żydowskiego. Getto istniało w tym mieście w czasie II wojny światowej. Uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę, 22 października w siedzibie Podziemnej Trasy Turystycznej.
Obchody Opatowskiego Dnia Pamięci rozpoczęły się w kościele OO. Bernardynów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uroczystą Mszą Świętą w intencji ofiar deportacji z opatowskiego getta w październiku 1942 roku. Organizatorem dalszej części obchodów, która odbyła się w piwnicach opatowskiej podziemnej Trasy Turystycznej było Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.
Spotkanie miało dwie podstawowe części tematyczne, obejmujące zarówno życie
w przedwojennym Opatowie –jak i tragiczne lata II wojny światowej. Uczestnikom spotkania zaprezentowana została również postać i twórczość Mayera Kirshenblatta. W trakcie uroczystości przestawiono stary Opatów, znany przez Żydów ukazany w jego malarstwie i wspomnieniach. Natomiast autor książki „500 lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie” Andrzej Żychowski opowiadał o stosunkach polsko-żydowskich przed II wojną światową oraz o utworzeniu getta w Opatowie i jego likwidacji. Przedstawił też najnowszy, 31 numer czasopisma „Ziemia Opatowska”, zawierający wspomnienie o zagładzie społeczności żydowskiej z Opatowa i grafikę Pereca Willenberga pt. „Treblinka obóz śmierci”.
Następnie głos zabrał gość Ryszard Rozen, wywodzący się z zamieszkałej niegdyś w Opatowie rodziny Słupowskich. W pięknych słowach podkreślał bliskie związki, łączące społeczności polską i żydowską w Opatowie, wspominał czas, kiedy przedstawiciele obu narodów mieszkali w jednym miasteczku, żyjąc w zgodzie i przyjaźni.
Za pomocą projekcji multimedialnej natomiast zostały zaprezentowane unikalne dokumenty oraz pamiątki po społeczności żydowskiej, dzięki którym można poznać bliżej życie miasta przed laty.
Punktem dominującym w programie niedzielnej uroczystości było natomiast otwarcie i omówienie przez przewodnika PCKTiR, Zbigniewa Zybałę wystawy pod zacnym tytułem „Zła się nie ulęknę… Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej”, pozyskanej przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji dzięki współpracy z oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Licznie zgromadzeni uczestnicy Opatowskiego Dnia Pamięci mogli zapoznać się z przykładami wielkiego heroizmu mieszkańców Ziemi Opatowskiej, którzy w tragicznych czasach wojny z narażeniem życia nieśli pomoc i ratunek swoim bliźnim.