Rozmowa z Marcinem Stańczykiem – dyrektorem Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej - Curie, na temat rozwoju prowadzonej przez niego placówki.
Jest pan dyrektorem od 2015 roku, jednak jako nauczyciel w „Skłodowskiej” pracował pan już wcześniej. Jakie zmiany zaszły od tego czasu w szkole?
Zmiany w placówce są kolosalne, to jak kształcenie wyglądało kilkanaście lat temu nie ma się nijak do chwili obecnej.
Wraz z nowym rokiem szkolnym, w życie weszła także nowa reforma edukacji. Jakie zmiany przyniesie ona w prowadzonej przez pana placówce?
Planowane zmiany są dosyć trudne dla placówek oświatowych, ponieważ ich tempo jest szybkie, rewolucyjne, a oświata nie lubi rewolucji. Oprócz likwidacji gimnazjów wprowadzone reformy mają na celu zmianę szkół zawodowych w szkoły branżowe. Tak naprawdę w tym przypadku zmienia się tylko nazewnictwo, treści programowe pozostają takie same. Można powiedzieć, że reforma jest dla nas dodatkową pracą administracyjną. Ale to nie pierwsza reforma, którą szkoła przechodzi, więc nauczyciele są zaprawieni w bojach.
Wasza szkoła posiada bogatą ofertę edukacyjną, skierowaną do ludzi w różnym wieku. Dowiedzieliśmy się, że dużym zainteresowaniem cieszą się Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.
Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe to ważny temat w kształceniu zawodowym. Zostały one wprowadzone do oferty dwa lata temu. Mamy dużo chętnych, w tym roku zapisało się już około 300 osób, a rekrutacja nadal trwa. Dzięki prowadzeniu KKZ osoby dorosłe w ciągu dwóch semestrów przechodzą kształcenie praktyczne i teoretyczne w wybranym przez siebie zawodzie. Na zakończenie szkolenia, podobnie jak w szkole zawodowej trzeba zdać państwowy egzamin. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia na kierunkach opiekun medyczny, kucharz czy operator obrabiarek skrawających.
A jak sprawa przedstawia się z podstawową ofertą edukacyjną szkoły?
Obecnie w technikum kształcimy w kilku kierunkach. Największą popularnością cieszy się kierunek technik informatyk i technik mechatronik. To właśnie w tych kierunkach kształcenia nasza szkoła się specjalizuje. Podstawowym obecnie kierunkiem w szkole zawodowej jest zawód ślusarz, w którym także kształcimy młodzież. Jesteśmy jedną z trzech szkół w województwie świętokrzyskim, która kształci właśnie w tym zawodzie. Na podbudowie tego kierunku można uzyskać uprawnienia spawacza, co pozwala młodym ludziom szybko po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji podjąć pracę. W trybie zaocznym oferujemy kształcenie w nowym ciekawym kierunku odnawialne źródła energii. W szkole zawodowej posiadamy kilka kierunków tzw. wielozawodowych. Mówimy tutaj o kierunkach takich jak sprzedawca czy kucharz, w których młodzież odbywa praktyczną naukę zawodów u pracodawców. Na kursy zawodowe natomiast młodzież wyjeżdża do ośrodków zewnętrznych. W szkole oprócz szkoły branżowej funkcjonuje także Liceum Ogólnokształcące, w którym młodzież może podjąć naukę na profilu ratownictwo medyczne oraz ma możliwość nauki rozszerzonych przedmiotów takich jak biologia i chemia, które przygotowują ich na wejście na rynek pracy i do studiów związanych z medycyną. Dodatkowo naukę w naszej szkole wzbogaca współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Wydziałem Medycznym UJK w Kielcach.
Jakie zmiany zaszły od strony technicznej? Zespół Szkół przechodził już remonty, ale teraz przechodzi kolejne dość duże zmiany.
Obecnie placówka jest w nieustającym remoncie. W tej chwili na terenie Zespołu Szkół przez Starostwo Powiatowe jest realizowany projekt dwumodułowy. W ramach jego realizacji prowadzone są inwestycje w samą bazę dydaktyczną, czyli przeprowadzany jest remont kapitalny pomieszczeń, sal lekcyjnych, stołówki, korytarzy i łazienek. Wartość tych robót inwestycyjnych oscyluje w granicy półtora miliona złotych. Drugim modułem tego projektu jest doposażenie placówki w sprzęt, który będzie służył dydaktyce. Projekt, który udało się dobrze wkomponować w nasze potrzeby i praktycznie doposaża całościowo placówkę, zamykając większość potrzeb inwestycyjnych. W ramach realizowanych zadań powstanie również nowe boisko sportowe ogrodzone, oświetlone i z bieżnią. Po ukończonym remoncie młodzież będzie mogła korzystać z zupełnie odnowionych warsztatów.
Kiedy będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty zmian, które zachodzą?
Pierwsze efekty będą widoczne już za około trzy tygodnie. W pierwszej kolejności rozpoczęliśmy remont stołówki. Kuchnia również zmieli zwoje oblicze. Kompleksowej wymianie poddane zostaną wszystkie instalacje. Po generalnym remoncie kuchnia stanie się miejscem, gdzie nie tylko będą przygotowywane posiłki, ale również będzie centrum egzaminacyjnym dla zawodu kucharz. W rezultacie przetargu udało się wybrać dobrego wykonawcę, który profesjonalnie podchodzi do podjętych inwestycji i powierzonych prac.
„Skłodowska” stara się także wychodzić naprzeciw potrzebom społecznym. Od września ruszyła szkoła podstawowa, będzie również żłobek i klub seniora. Nie zwalniacie tempa. Skąd pomysły na takie inwestycje?
Pomysły rodzą się na styku dobrej współpracy z Samorządem, a dokładnie ze starostą opatowskim panem Bogusławem Włodarczykiem. Dobry kontakt pozwala nam prowadzić działania tam, gdzie można usprawnić usługi dla społeczeństwa. Od września ruszyła szkoła podstawowa. Na dzień dzisiejszy mamy tam sto trzydzieści dzieci i osiemdziesięciu uczniów gimnazjum. Od grudnia uruchamiamy również żłobek prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie. W czwartek zostanie rozstrzygnięty przetarg na roboty budowlane. Miejsce, w którym powstanie żłobek wymaga dużych nakładów pracy, ponieważ w tym momencie są to gołe ściany. Myślę, że około 15 października działalność rozpocznie także klub seniora. Remont pomieszczeń, w których klub będzie zlokalizowany, jest już zakończony. Czekamy tylko na wyposażenie.
Miejsca, o których mówimy będą służyć nie tylko ich użytkownikom. Jakie inne korzyści płyną z realizacji tych inwestycji?
Odpowiedź jest bardzo prosta, to powstanie nowych miejsc pracy. W szkole podstawowej jest ponad dwadzieścia pięć etatów nauczycielskich i takich, które związane są z obsługą. W żłobku planujemy utworzyć jedenaście miejsc pracy wraz z etatem dyrektora. W klubie seniora pracę znajdą trzy osoby. Jednak usługi opiekuńcze będą świadczone także poza budynkiem. Opiekunowie będą działać na terenie gmin: Ożarów, Tarłów, Wojciechowice i Sadowie. Dzięki podjętym inwestycjom powstało łącznie prawie pięćdziesiąt miejsc pracy.
Dziękujemy za rozmowę.