Mimo niesprzyjającej pogody świętokrzyscy rolnicy w ubiegłą niedzielę, 3 września podziękowali za tegoroczne plony. Tym razem Wojewódzkie Święto Plonów odbyło się w Masłowie. Organizatorami XVII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Starosta Kielecki – Michał Godowski Wójt gminy Masłów – Tomasz Lato.
W XVII Wojewódzkim Święcie Plonów wzięły udział delegacje z 13 powiatów ze świętokrzyskiego. Powiat opatowski także miał swoją reprezentację, w której znaleźli się: Gustaw Saramański – Wicestarosta Opatowski, Kazimierz Kotowski – Poseł na Sejm , Ewelina Bień – radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Jacek Dwojak – członek Zarządu Powiatu Opatowskiego, Alfred Skura – radny Rady Powiatu i Stanisław Olszański – kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Opatowie.
Nasz region reprezentował wieniec dożynkowy przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Brzozowej. Jego wiciem zajęła się Barbara Sołtyka wraz z członkiniami KGW. Prace nad wieńcem dożynkowym w kształcie korony rozpoczęły się już w czerwcu.
- Zbierałyśmy się codziennie po kilka godzin. Robienie wieńca jest bardzo czasochłonne i wymaga dużo cierpliwości. Zaczęłyśmy już w czerwcu zbierać pszenicę i inne zboża. Kwiaty też nie mogły być sztuczne. Prace nad wieńcem zakończyłyśmy tak naprawdę dzisiaj rano – mówiła Barbara Sołtyka.
Tegoroczne dożynki wojewódzkie rozpoczęły się od tradycyjnego przemarszu delegacji dożynkowych z poszczególnych powiatów przez główne ulice masłowa do Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.. Tam dożynkowy orszak i przybyłych gości przywitał proboszcz miejscowej parafii. Po uroczystej Mszy świętej w intencji świętokrzyskich rolników, barwny korowód z wieńcami udał się w barwnym korowodzie na płytę lotniska w Masłowie, gdzie odbyła się druga część dożynek.
Zgodnie z dożynkową tradycją starostowie tegorocznego Święta Plonów – Beata Popisz Obic i Michał Nawarro z Jędrzejowa – wręczyli Gospodarzowi Dożynek, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego bochen pachnącego chleba z tegorocznych zbóż. Następnie przyszedł czas na przemówienia, w których nie zabrakło pokłonów i ciepłych słów skierowanych do świętokrzyskich rolników.
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas zaznaczył, że tegoroczny rok był bardzo trudny dla rolników a zysk ze sprzedaży produktów nie pokrywa kosztów produkcji.
- Staropolskim zwyczajem kłaniamy się rolnikom i dziękujemy im za pracę i za plony. Ten rok nie należał do łatwych pod względem rolnictwa. Był trudny dla gospodarzy. Zbiory zbóż były dobre, ale ceny w skupie nie pokrywają kosztów produkcji. Zadowoleni mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują najwyższe plony z hektara. Przymrozki oraz gwałtowne załamania pogody spowodowały także straty w owocach miękkich, przez co tylko pojedynczym rolnikom udało się utrzymać na rynku – mówił marszałek, Adam Jarubas.
Wystawa wieńców dożynkowych to nie jedyna atrakcja minionych dożynek wojewódzkich. Kolejnym ich punktem było ludowo – folkowe widowisko regionalne „Estrada folkloru” z udziałem kapel i zespołów ludowych z poszczególnych powiatów oraz blok artystyczny gospodarzy pt. „ Świętokrzyski pasiak”. Goście dożynek mogli posłuchać także masłowskiego country w wykonaniu zespołu „Andrzej i przyjaciele”. Gwiazdą wieczoru był natomiast zespół Czerwone Gitary.