W Opatowie, Iwaniskach, Lipniku i w Ożarowie, delegacje, w imieniu samorządu Powiatkau Opatowskiego i Tomasza Stańka - Starosty Opatowskiego, w osobach: Małgorzata Jalowska - Wicestarosta Opatowski, członkowie Zarządu Powiatu: Andrzej Gajek, Maciej Wolański, Kazimierz Żółtek, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Kornacka, złożyli wiązanki kwiatów z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
232 lata temu Polacy uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję, która była drugą ustawą zasadniczą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego, było triumfem polskiego konstytucjonalizmu. Konstytucja 3 Maja, która gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej.
Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Niestety, Konstytucja 3 Maja została szybko obalona, do czego przyczyniła się rosyjska zbrojna interwencja, pruskie wiarołomstwo i rodzimi zdrajcy. Ci ostatni, sprzeciwiając się reformom, zawiązali konfederację targowicką i poprosili cesarzową Rosji, carycę Katarzynę o zbrojną pomoc. Nadeszły kolejne rozbiory i upadek Rzeczypospolitej. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i Sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 roku nie było obchodzone w Polsce; zastąpiono je obchodami święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.