Stowarzyszenie Kultury Fizycznej R.M.G. BOKS OŻARÓW beneficjentem dużego projektu unijnego w ramach programu Erasmus+ w dziedzinie młodzieży „Stop – wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji kobiet w sporcie”
Zakończono realizację projektu projekt „Stop – wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji kobiet w sporcie”, który polegał na spotkaniu się trzech grup rówieśniczych z trzech klubów sportowych: klubu bokserskiego wnioskującego - R.M.G - Boks Ożarów (Polska) oraz organizacji partnerskich - A.S.D. Colle Sannita F.C. (Włochy), Association Footura (Bułgaria). W 10 dniowym spotkaniu wzięło udział po 10 uczestników z trzech krajów w wieku od 14 do 30 lat wraz z 1 liderem z każdego kraju. W grupie zachowano równowagę pomiędzy mężczyznami i kobietami. Spotkanie miało miejsce od 18 lipca do 27 lipca 2017r.
Celami projektu były: walka z dyskryminacją kobiet w sporcie oraz wykluczeniem społecznym natury geograficznej, poprzez wspólne, międzynarodowe warsztaty: psychologiczne, językowe, kulturowe i sportowe, a także szereg działań przygotowanych przez młodzież na rzecz młodzieży.
Program spotkania był bardzo bogaty. Przez te 10 dni młodzież spotkała się z sędziną międzynarodową w boksie panią dr Marią Bartkowiak oraz z Karoliną Michalczuk – Mistrzynią Świata i Europy oraz 13- krotną Mistrzynią Polski, podczas wizyty w klubie PACO w Lublinie. Podczas tych spotkań młodzież miała możliwość zadania gościom pytań i dowiedziała się jak wyglądała kariera obydwu pań. Uczestnicy projektu przy wsparciu specjalistów przeprowadzili warsztaty tematyczne ze znajomości krajów, ich atrakcji turystycznych, wiedzy o religiach, zwyczajach, tradycjach panujących w tych trzech krajach – zajęcia wspierana przez Justynę Tarkę. Młodzież prowadziła także liczne warsztaty psychologiczne przy wsparciu dr Małgorzaty Kiedrowskiej. Uczestnicy odwiedzili Kraków gdzie brali udział w warsztatach „Od stereotypu do dyskryminacji”, które odbyły się w Muzeum Żydowskim Galicja. Młodzież zwiedziła siedzibę klubu bokserskiego Wisła Kraków. Podczas wycieczki do Lublina uczestnicy odwiedzili obóz koncentracyjny Majdanek i spotkali się z Karoliną Michalczuk i zwiedzili klub Paco Lublin. W siedzibie klubu w Ożarowie uczestnicy zwiedzili klub, uczyli się podstaw sztuki pięściarstwa, ćwiczyli. Zwiedzili też Ożarów i jego piękne zabytki.
Rezultatem zrealizowanego zadania jest zdobyta wiedza i doświadczenie w tematyce dyskryminacji kobiet w sporcie, tolerancji, nabycie szeregu nowych umiejętności interpersonalnych, zwiększenie zasobu słownictwa (językiem projektu był angielski) i wiedzy na temat krajów partnerów oraz stosunków międzyludzkich i zwyczajów w nich panujących. W wyniku przeprowadzenia projektu uczestnicy otrzymali: Youthpass, który mogą załączyć do swojego CV i jest uznawany we wszystkich krajach UE oraz certyfikaty.
Dnia 27 lipca o godzinie 9:30 w Domu Kultury w Ożarowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Przybyli na nie zaproszeni goście. Starosta Powiatu Opatowskiego Bogusław Włodarczyk, któremu prezes R.M.G. BOKS OŻARÓW Krzysztof Gierszon podziękował za bardzo miłe przyjęcie i pomoc w funkcjonowaniu klubu. Wice Burmistrz Miasta Ożarowa Paweł Rędziak –któremu podziękowano za bardzo miłe przyjęcie i wsparcie finansowe podczas corocznych meczów bokserskich. Obecnością zaszczycił nas główny sponsor klubu pan Roman Golek –któremu klub zawdzięcza długoletnie wsparcie finansowe, organizacyjne, które umożliwia mu funkcjonowanie. Marcin Stańczyk – Dyrektor Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej – Curie – otrzymał podziękowania za długoletnie wsparcie organizacyjne. Uroczystość uświetniła również obecność Pana Tomasza Kowalskiego –który finansowo wspiera klub. Pana Ksawerego Dąbrowskiego –który przygotował pamiątki w postaci statuetek dla liderów projektu i otrzymał podziękowania za statuetki, na które klub może liczyć podczas turniejów, projektów i meczów bokserskich. Podziękowano również pani Agacie Granosek – „prawej ręce” Pana Krzysztofa. Choć Panią Agatę rzadko widzieliśmy podczas realizacji projektu to dzięki niej i jej pracy udało się go napisać i zrealizować. Czuwała ona nad stroną formalną projektu, a nawet dbała o czystość klubu podczas wizyt uczestników.
Podczas zakończenia zaprezentowano stworzony przez uczestników film i ulotkę. Zaproszeni goście pan Starosta, Wice Burmistrz oraz pan Roman Golek wraz z prezesem Krzysztofem Gierszonem rozdali uczestnikom Youthpassy oraz certyfikaty.
Certyfikaty otrzymali także liderzy projektu, którzy na końcu spotkania wymienili się flagami. Goście z Włoch także przygotowali upominki dla każdego.
Pan Prezes miał również możliwość pochwalić się osiągniętymi sukcesami. Zaproszeni goście i zgromadzona młodzież była pod wrażaniem wyników Zuzzany Zgardzińskiej i Emilii Nowakowskiej. W wadze 46 kg. Emilka Nowakowska została Mistrzynią Polski GPS – Busko Zdrój 2017 oraz V i ce Mistrzyni Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mazowsze 2017.
W wadze 48 kg. Zuzzana Zgardzińska – wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski GPS – Busko Zdrój 2017 oraz brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mazowsze 2017.
Następnie wszyscy zgromadzenie goście udali się na skromny poczęstunek.
Młodzież już planuje wspólne projekty. Gratulacje dla Pana Prezesa Krzysztofa Gierszona, Pani Agaty Granosek oraz całego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej R.M.G. BOKS OŻARÓW za świetnie napisany i zrealizowany projekt. Wymiana grup rówieśniczych przyniesie długoterminowe korzyści zarówno dla młodych ludzi jak i uczestniczących klubów.