Za nami kolejny z cyklu koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne”. Wydarzenie zgromadziło tłumy na widowni w dworze w Śmiłowie w gminie Ożarów. Tym razem przypomniane zostały największe przeboje legendarnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf.
Ze względu na wysoką frekwencję, trzeba było dostawiać miejsca w dwóch kolejnych pomieszczeniach oraz na werandzie. Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala powiedziała, że bardzo cieszy ją coraz większa popularność festiwalu „Ucho Igielne”. Dodała, że dwór w Śmiłowie został wybrany na ten koncert ze względu na wyjątkowe wnętrza, do których pasuje muzyka Edith Piaf.
Z recitalem wystąpiła Małgorzata Pruchnik-Chołka związana z rzeszowskim z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. Towarzyszyli jej: Wojciech Front na kontrabasie i Dariusz Kot na akordeonie. Solistka powiedziała, że repertuar Edith Piaf jest trudny przede wszystkim ze względu na emocje, w które trzeba wejść, ale jej charakterowi to bardzo odpowiada. Dodała, że koncerty w zabytkowych wnętrzach są jej ulubionymi.
– W takich miejscach, gdzie mnóstwo ludzi zostawiło swój ślad, gdzie wydarzyło się tak wiele rzeczy, zupełnie inaczej się śpiewa – dodała.
Recital został wyprodukowany przez prywatny Teatr TeTaTeT, założony przez aktorskie małżeństwo Teresę i Mirosława Bielińskich.
Publiczność była zachwycona koncertem i atmosferą, owacjom nie było końca. Stali bywalcy festiwalu „Ucho Igielne” mówili, że cenią tę imprezę za ciekawe wydarzenia muzyczne i dobór koncertów.
Wśród publiczności był senator PiS Jarosław Rusiecki z małżonką. Parlamentarzysta podkreślił, że w jego ocenie festiwal „Ucho Igielne” wspaniale promuje ziemię sandomierską i opatowską. Pogratulował organizatorce wytrwałości w organizacji przedsięwzięcia. Dodał, że działalność Magdaleny Kusztal pokazuje, jak wielka kultura może służyć ludziom nawet w małych miastach i miasteczkach, na tzw. prowincji.
Tomasz Staniek, starosta opatowski w rozmowie z naszą reporterką także nawiązał do wysokiej frekwencji podczas koncertu. Stwierdził, że to budujące, iż mieszkańcy regionu i nie tylko, tak potrzebują kontaktu z kulturą wysoką. Przypomniał, że był to kolejny koncert festiwalu „Ucho Igielne” organizowany na terenie ziemi opatowskiej, co wpływa pozytywnie na promocję powiatu.
Właściciel dworu w Śmiłowie Andrzej Szczerbowski powiedział, że to miejsce jest otwarte na wydarzenia artystyczne i ten kierunek będzie utrzymywany. Dodał, że do dworu zawsze można zajrzeć, by zwiedzić wnętrza.
Festiwal Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne” odbywa się po raz czwarty. Kolejny koncert zaplanowany jest na najbliższą sobotę (16 lipca) na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Źródło: Festiwal „Ucho Igielne”: Frekwencja na koncercie w Śmiłowie przerosła oczekiwania // Grażyna Śzlęzak - Wójcik // Radio Kielce S.A.