Rolnicy z terenu powiatu opatowskiego zgodnie z tradycją przynieśli do kościołów wieńce dożynkowe jako dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony.
Dożynki to święto rolników o charakterze religijnym, dlatego też uroczystości w poszczególnych gminach zainaugurowała msza święta w intencji dziękczynnej za udane zbiory. Na niej poświęcono przyniesione do świątyń plony. Następnie barwne korowody przy akompaniamencie muzyki przeszły na miejsce, gdzie odbywały się dalsze obchody. Tę część uroczystości zainaugurowało wręczenie chleba dożynkowego. Następnie dokonano tradycyjnych obrzędów związanych ze świętem plonów i ludową tradycją. Każdy wieniec, który został przygotowany musiał zostać zaprezentowany oraz ośpiewany. Odbył się też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Imprezom towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Najmłodsi mogli spędzić czas aktywnie na dmuchańcach, spróbować waty cukrowej czy popcornu. Uroczystości dożynkowe nie mogłyby się odbyć bez udziału kół gospodyń wiejskich. Oprócz tradycyjnych ludowych przyśpiewek i tańców, każdy kto przyszedł na tegoroczne święto plonów mógł spróbować wiejskich potraw, które w dużej części zostały wykonane z tegorocznych zbiorów. Na stoiskach smakosze mogli delektować się m.in. pierogami, pieczeniami, pasztetami, pieczywem na tradycyjnym zakwasie i różnymi potrawami z kaszy. Nie zabrakło także słodkości. Koła gospodyń wiejskich przygotowały ciasta. Królowały babki, serniki i drożdżowce.
Uczestniczący w gminnych i parafialnych dożynkach rolnicy podkreślają, że coroczne uroczystości święta plonów to doskonała okazja do spotkania w gronie przyjaciół i rodziny.
– W ciągu roku trudno znaleźć czas aby dłużej siąść i biesiadować. W gospodarstwie ciągle coś się dzieje. Zawsze jest jakaś praca. Staramy się tak zorganizować czas, aby móc w ten jeden dzień świętować – mówili podczas dożynek rolnicy.
Uroczystości dożynkowe odbyły się m.in. w Baćkowicach, Czekarzewicach, Lasocinie i Lipniku.