Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie słynie z różnorodnych akcji charytatywnych i pomocowych, w których chętnie biorą udział jego uczniowie. Tak również było w ostatnich tygodniach. W ramach Szkolnego Programu Wolontariatu młodzież zaangażowała się w działalność edukacyjną, przeprowadzając cykl spotkań w gimnazjum w Sadowiu i Bidzinach, których celem było przybliżenie idei i zasad wolontariatu.
W ramach działań Szkolnego Programu Wolontariatu Liceum im. B. Głowackiego w Opatowie jak do tej pory uczniowie chętnie uczestniczyli w różnorodnego typu akcjach związanych z pomocą. Wystarczy wymienić wizyty w domach osób będących w trudnej sytuacji życiowej, szlachetną paczkę czy chociażby kolędowanie w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej.
Głównym celem spotkań zorganizowanych z młodzieżą gimnazjalną w Sadowiu i Bidzinach było przybliżenie idei i zasad wolontariatu oraz sylwetki wolontariusza. Uczniowie „Bartosza” podzielili się również swoimi doświadczeniami jakie zdobyli działając na rzecz innych. Podczas zajęć gimnazjaliści angażowali się w różne zadania. Mieli okazję wcielić się w role opiekunów osób niepełnosprawnych, ale także doświadczyć utrudnień jakie spotykają tych ludzi w codziennym życiu.
Co zrobić, żeby zostać wolontariuszem?
- Każdy z nas początkowo bał się wolontariatu. Wolontariat jest pewnego rodzaju służbą i misją – wyjaśnia Magdalena Kot, uczennica klasy II D.
- Aby zostać wolontariuszem wystarczy tylko spełnić mieć pewne warunki. Przede wszystkim trzeba być życzliwym, otwartym i cierpliwym. Tym podstawowym cechom muszą towarzyszyć spore umiejętności praktyczne i wytrzymałość fizyczna, jako warunki skutecznej pomocy – dodają Bernadetta Łojek i Katarzyna Charymska z klasy II D.
Zajęcia dla gimnazjalistów przygotowały uczennice z klasy II D: Magdalena Kot, Bernadetta Łojek oraz Katarzyna Charymska pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego M. Kołodziej, A. Miśkiewicz i M. Zając.